بیمه‌های مهندسی و انرژی

بیمه‌های مهندسی و انرژی راه‌کاری است برای واگذاری ریسک و زمینه ساز آرامش و امنیت خاطر برای سرمایه‌گذاری به‌ویژه در بخش ساخت و اجرای طرح‌های عمرانی و زیربنایی و پروژه­‌های انرژی (نفت، گاز و پتروشیمی) و همچنین به هنگام بهره‌برداری از پروژه‌هایی که دوره ساخت آن‌ها به پایان رسیده است. بیمه­‌نامه‌های مهندسی و انرژی متناسب با ساختار و چگونگی فعالیت‌های مهندسی طراحی شده و از استاندارد شناخته شده جهانی برخوردار است. بیمه‌های مهندسی و انرژی را می‌توان در دو گروه دسته بندی کرد؛

گروه اول: بیمه‌نامه‌هایی‌ که طرح‌های عمرانی و صنعتی و کشاورزی و زیربنایی به‌ویژه طرح‌‌های نفت، گاز و پتروشیمی در هنگام ساخت و نصب و اجرای کار را دربر گرفته و تحت پوشش تمام‌خطر قرار می‌دهد. مدت این گروه از بیمه‌های مهندسی و انرژی بستگی به ویژگی سرمایه و بزرگی طرح و برنامه زمان‌بندی اجرایی بستگی دارد که معمولاً چند سال به درازا می‌کشد. این بیمه­‌نامه پروژه را از زمان تجهیز کارگاه، تا تحویل موقت کار و به دنبال آن در دوره راه اندازی و نگهداری تحت پوشش قرار می‌دهد.

گروه دوم: بیمه­‌نامه‌هایی را در بر می­‌گیرد که برای بهره‌­برداری از کارخانه­، پل، راه­، مترو، پالایشگاه، نیروگاه، سد، فرودگاه، سازه­‌هایی مهندسی، ماشین­‌آلات و تجهیزات راه‌سازی، ساختمانی، کشاورزی و دیگر ماشین­‌ها و تجهیزات پیمانکاران، شکست ماشین­‌آلات، رایانه و تجهیزات الکترونیکی و... طراحی شده‌اند. مدت این بیمه­‌نامه­‌ها سالانه است.

الف:بیمه‌نامه‌های دوره ساخت در رشته مهندسی

1. بیمه‌نامه‌های تمام خطر پیمانکاری

این بیمه خسارت‌­­های فیزیکی، ناگهانی و پیش‌بینی نشده، ناشی از حادثه در هنگام اجرای پروژه‌های عمرانی، زیربنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه‌ها مانند: ساختمان‌های مسکونی، اداری، برج، کارخانه‌ها، سیلوها، راه‌ها، راه آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌های آب‌رسانی و زه‌کشی، تونل‌ها، پل‌ها، لوله‌کشی آب و فاضلاب، مخازن آب، موج‌شکن‌ها و مانند آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. عوامل زیادی از جمله آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، طغیان آب، طوفان، زمین‌لرزه، نشست، لغزش و رانش زمین، سرقت، سهل‌انگاری، فقدان مهارت و... باعث بروز حادثه و خسارت در انواع سازه‌های مهندسی می‌شود که افزون بر هدر رفتن سرمایه، آرامش جامعه را نیز به مخاطره می‌اندازد. در بیمه‌ خطر پیمانکاری، افزون بر پوشش خسارت‌های وارد به پروژه، خسارت ناشی از حمل و نقل مصالح و تجهیزات، برداشت ضایعات، اموال مجاور، مسئولیت مدنی در برابر اشخاص ثالث (جانی و مالی) و... نیز قابل بیمه‌شدن است. پوشش این بیمه‌نامه از زمان تجهیز کارگاه تا زمان تحویل موقت خواهد بود و در صورت درخواست بیمه‌گذار پس از تحویل موقت کار، پروژه در دوره نگهداری نیز زیر پوشش قرار می‌گیرد.

2. بیمه‌نامه‌های تمام خطر نصب

بیمه‌نامه خسارت‌های ناشی از بروز حوادث فیزیکی ناگهانی و پیش‌بینی نشده را که در هنگام اجرای عملیات ساخت و نصب طرح‌های گوناگون عمرانی و زیرساختی، مونتاژ انواع ماشین‌آلات و تجهیزات و نیز نصب هرگونه سازه با اسکلت فلزی در کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی، صنایع خودروسازی، شیمیایی، فولاد، خوراکی، چوب و کاغذ، چرم و کاشی‌سازی، صنایع وابسته به کشاورزی سیستم‌های مخابراتی، ابزارهای دقیق آزمایشگاهی، پروژه‌های آب‌رسانی را پوشش خواهد داد. خطرهای تحت پوشش در این بیمه مانند بیمه‌نامه تمام خطر پیمانکاری است. مسئولیت بیمه‌گر حتی اگر تاریخ مقدم دیگری در جدول مشخصات قید شده باشد، پس از شروع کار یا پس از آن که اقلام مذکور در جدول مشخصات در محل نصب تخلیه شد آغاز می‌شود و به محض تحویل کار یا انجام نخستین آزمایش سرد یا آزمایش با بار، بنابراین که کدامیک زودتر انجام می‌شود و حداکثر چهار هفته بعد از شروع آزمایش‌ها پایان می‌پذیرد، مگر آن که قبلاً به صورت کتبی توافق دیگری شده باشد.

ب: بیمه­‌نامه‌­های دوره بهره­‌برداری در رشته مهندسی

1. بیمه‌­نامه سازه­‌های تکمیل شده

این بیمه خسارت‌های وارد به انواع سازه‌های ساخته شده و در حال بهره‌برداری مانند: جاده، راه‌آهن، فرودگاه، کانال آبیاری و زه‌کشی، پل، تونل، سد، موج‌شکن و اسکله، نیروگاه، پالایشگاه، خطوط لوله آب‌رسانی و فاضلاب، برق و نیز انبارها و معادن را در زیر پوشش قرار می‌دهد.

بیمه‌­نامه سازه‌های تکمیل شده از نوع بیمه با خطرات نام برده یا معین بوده و خسارت‌های ناشی از بروز سیل، طغیان آب، طوفان، زلزله، آتش‌سوزی و انفجار، سرما، بهمن، یخ‌بندان، خرابکاری، برخورد وسائل نقلیه زمینی، دریایی یا هوایی، آتش‌فشان، زمین‌لرزه دریایی، نشست، حرکتِ زمین، صاعقه و برخورد امواج را پوشش دهد.

2. بیمه‌نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان

این بیمه‌نامه خسارت‌های وارده در اثر طراحی غلط، به کارگیری مواد یا مصالح نامرغوب اجرای نادرست کار، به ساختمان‌های مسکونی و اداری در زمان بهره‌برداری را که ناشی از ساز­ه‌های اصلی ساختمان باشد برای مدت ده سال بیمه می‌کند. پوشش این بیمه پس از گواهی پایان کار و به هنگام تحویل واحدهای مسکونی و اداری جهت بهره‌برداری از آنها به شرح زیر آغاز می‌شود.

الف) سازه‌های ساختمانی شامل: پی، اسکلت، سقف و سفت‌کاری به مدت ده سال

ب) نمای ساختمان به مدت پنج سال

ج) تجهیزات و تأسیسات مکانیکی و برقی به مدت سه سال

انبوه‌سازان مسکن و ساختمان نیز در راستای بالابردن استانداردهای ساخت و ساز و همچنین برای فراهم آوردن زمینه آرامش خاطر بیشتر مردم و نیز حفظ سرمایه‌های ملی می‌توانند از این پوشش بیمه‌ای به خوبی بهره گیرند.

3. بیمه ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاران

این بیمه‌نامه خسارت‌های فیزیکی وارد شده ناشی از بروز خطرات با منشاء بیرونی، به ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاری و کشاورزی مانند: لودر، بولدوزر، گریدر، سایدبوم، لیفت تراک، کمباین، تراکتور، جرثقیل، دکلهای حفاری، دستگاه‌های جوشکاری، پمپ، کمپرسور، ژنراتور و مانند آنها را که ابزار کار پیمانکاران است، تحت پوشش قرار می‌دهد.

4. بیمه‌­نامه شکست ماشین آلات

این بیمه ماشین‌آلات و تأسیساتی را که نصب شده و درحال بهره‌برداری هستند، تحت پوشش قرار می‌دهد. کارگاه و کارخانه های درحال کار از جمله مواردی هستند که در بیمه شکستِ ماشین‌آلات بیمه می‌شوند. بیمه شکستِ ماشین‌آلات خسارت‌های فیزیکی پیش‌بینی نشده و ناگهانیِ وارد به انواع ماشین‌آلات را که ناشی از طراحی غلط، عیب و نقص مربوط به ساخت، اجرایِ نادرست کار، فقدان مهارت، بی‌دقتی، نوسان برق، انفجار فیزیکی و نیروی گریز از مرکز باشد، را بیمه می‌کند. خطرهایی مانند طوفان، سیل، زلزله، طغیان آب، لغزش و رانش زمین نیز با پرداخت حق بیمه اضافی در این بیمه قابل بیمه‌شدن است.

5. بیمه عدم‌النفع ناشی از شکستِ ماشین‌آلات

این بیمه کامل‌کننده بیمه شکستِ ماشین‌آلات است و چنانچه در اثرِ خطراتِ ناگهانی و خسارت وارد به ماشین‌آلات، وقفه‌ای در تولید کارخانه به وجود آید، زیان ناشی از توقف تولید را که شامل هزینه‌های جاری و حقوق و دستمزد کارکنان در طول دوره تعطیلی و سود از دست رفته خواهد بود، بیمه می‌کند. شایان توجه است، زیانِ ناشی از عدمِ تولید، به طور معمول به مراتب بیشتر از خسارت فیزیکی وارد به ماشین‌آلات خواهد بود.

بیمه فساد کالا در انبار سردخانه

این پوشش معمولاً به همراه بیمه شکست از سوی بیمه‌­گذار خریداری می شود. این نوع بیمه خسارت‌های وارد به کلیه کالاهای قابل نگهداری در سردخانه‌ها مانند: مواد پروتئینی، میوه‌ها، سبزیجات، فرآورده‌های لبنی و نیز مواد شیمیایی و دارویی ناشی از شکست ماشین‌آلات را زیر پوشش قرار می‌دهد. بیمه فساد کالا در سردخانه خطرهای ناشی از رعایت نشدن مسائل فنی، شکست مکانیکی یا الکتریکی تجهیزات سردخانه، نوسان‌های درجه برودت، نشت ناگهانی و پیش‌بینی نشده مُبَرِدها از مدار داخل سردخانه، نوسانِ برق، تغییر در ترکیبِ هوای داخل سردخانه و به طور کلی هرنوع نارسایی در سیستم سرمایش سردخانه را زیر پوشش قرار می‌دهد.

7. بیمه تجهیزات الکترونیکی

این بیمه‌نامه خسارت‌های وارد شده به انواعِ تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در کارگاه‌های صنعتی، صنایع، لوازم تحقیقاتی و   آزمایشگاهی، لوازم اداری، سیستم‌های هشداردهنده، تجهیزات مهندسی، تجهیزات اندازه‌گیری، دستگاه‌های کنترل و عیب‌یاب، تجهیزات مربوط به سینما و فیلمبرداری، دستگاه‌های آزمایش مواد، تجهیزات رادیو تلویزیونی و مخابراتی، رایانه و سیستم‌های رایانه‌ای، تجهیزات پزشکی و مانند آن را تحت پوشش قرار می‌دهد. خطرات زیادی از جمله خطرهای ناشی از تمیز کردن دستگاه، بازدید دستگاه در هنگام کار، افتادن، برخورد جسم خارجی، نوسانِ برق داخل دستگاه، سرقت، سقوط، جابه جایی، واژگونی، آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، زلزله و طوفان، سیل و آب‌گرفتگی، این نوع تجهیزات را تهدید می‌کند که می‌تواند زیر پوشش این بیمه‌نامه قرار گیرد.

ج: بيمه نامه های انرژی (نفت، گاز و پتروشيمی) :

پروژه‌هاي بزرگ و گسترده (نفت، گاز و پتروشيمي) كه جهت استخراج، اكتشاف، حفاري، پالايش و... نفت، گاز و پتروشيمي در دريا و خشكي ساخته و اجرا مي‌شوند چه هنگامي كه در حال ساخت و نصب هستند و چه هنگام بهره‌برداري به عنوان پروژه هاي انرژي تحت پوشش اين بيمه‌نامه­‌ها  قرار مي‌گيرند. اين بيمه‌نامه­‌ها كليه پروژه‌هاي ساحلي و فراساحلي در خشكي و دريا را پوشش مي‌دهد. بيمه نامه هاي انرژي در چارچوب شرايط استاندارد جهاني و بالحاظ وردینگ های مربوطه صادر مي‌شوند كه پوشش‌هاي متنوع و گسترده در خواستي همراه با دوره هاي آزمايش و راه اندازي و دوره نگهداري را در بر مي‌گيرند.

راهنمای خرید و مراحل صدور بیمه های مهندسی

راهنمای پرداخت خسارت بیمه های مهندسی

 

دریافت بروشور بیمه‌های مهندسی و انرژی